MENU GŁÓWNE

DZIAŁY

WSPIERAJĄ NAS

AKTUALNOŚCI


Roy Ascott w Poznaniu


Pionier sztuki teleinformatycznej, jeden z najważniejszych współczesnych znawców mediów, biotechnologii i teorii informacji prof. Roy Ascott poprowadzi otwarty wykład
w Poznaniu. 10 listopada, o godz. 13.00, na UAM (Sala Śniadeckich, Collegium Maius), na zaproszenie HAT Center, wybitny artysta, edukator i teoretyk opowie o wpływie technologii i nauki na sztukę.

- Wizyta prof. Roya Ascotta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zbiega się z otwarciem, w aktualnym roku akademickim, pierwszego w Polsce nowoczesnego kierunku studiów opierających się na interdyscyplinarnych kompetencjach i umiejętnościach – Media Interaktywne i Widowiska – tłumaczy dr Agnieszka Jelewska, dyrektor programowy HAT Center, które współtworzyło program studiów. –To właśnie Ascott ponad pięć dekad temu dał początek niezliczonej ilości prac artystycznych i badawczych nad związkami sztuki, technologii i świadomości. Wiele z pierwszych instalacji Ascotta było jednocześnie narzędziami komunikacji teleinformatycznej, w czasach kiedy najbardziej zaawansowane ośrodki badawcze rozpoczynały prace nad Internetem.
Prof. Roy Ascott zajmuje się etyką badań naukowych realizowanych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. W swoich pracach artystycznych, pokazywanych
na najważniejszych festiwalach, takich jak Biennale w Wenecji czy Ars Electronica w Linz i muzeach sztuki współczesnej, wśród nich Centre Georges Pompidou i Museum Moderner Kunst, Ascott łączy nowoczesny dizajn z osiągnięciami nauki. Wśród uczniów profesora, znanego z nietypowego podejścia do edukacji, znaleźć można takie osobistości jak kompozytor i muzyk Brian Eno czy pionier sztuki konceptualnej Steve Willats. Ascott jest twórcą Planetary Collegium (Plymouth University) – najsłynniejszego ośrodka prowadzącego eksperymentalne projekty z pogranicza sztuki, nauki i nowych technologii, pracuje także w Beijing DeTao Masters Academy.
W czasie wykładu prof. Ascott zaprezentuje formy eksperymentalnej sztuki, które pozwalają traktować technologię jako element ludzkiej świadomości. Ponadto wyjaśni słuchaczom, czym jest telenoia, doświadczenie telematyczne i opowie o nowych transdyscyplinarnych badaniach naukowych poszerzających nasze rozumienie medialnej rzeczywistości.
Prof. Ascott jest członkiem Rady Programowej HAT Center – pierwszej w Polsce placówki realizującej ideę synergicznej współpracy pomiędzy specjalistami różnych dziedzin z zakresu nauki, technologii i sztuki. Otwarty wykład to nie tylko najlepsza okazja do zgłębienia istotnej tematyki dla innowacyjnych artystów, naukowców, projektantów, inżynierów i uczestników kultury na całym świecie. Jest on również zaproszeniem przez HAT Center nowych środowisk zainteresowanych transdyscyplinarnymi działaniami, do współpracy nad realizowanymi projektami. 

Więcej informacji:
www.hatcenter.amu.edu.pl

PRZYKŁADY

Głowa męska, autor nieznany, Rzym 2 ćw. II w. AD, ze zbiorów MNW

Kielich mszalny

Lampa naftowa Jupiter

Pomiar 3D motywu rzeźbiarskiego
AKTUALNOŚCI | FUNDACJA | STATUT I ZARZĄD | SŁOWNIK | STANDARDY | FUNDUSZE I PROJEKTY | KONTAKT