MENU GŁÓWNE

DZIAŁY

WSPIERAJĄ NAS

AKTUALNOŚCI


Praktyka digitalizacji zasobów muzealnych


W imieniu Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o. zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach PRAKTYKA DIGITALIZACJI ZASOBÓW MUZEALNYCH. CELE, PLANOWANIE I REALIZACJA PROJEKTÓW, ŹRÓDŁA FINANSOWANIA, które odbędą się 23 kwietnia 2013 roku w Warszawie.

Od kilku lat stale rośnie w Polsce liczba muzeów prowadzących digitalizację swoich zasobów. Tematyce tej poświęca się coraz więcej konferencji, szkoleń i programów, mających ułatwić pozyskiwanie na ten cel zewnętrznych źródeł finansowania. Cały czas jednak wiele instytucji poszukuje wzorców, na których mogłoby się oprzeć w prowadzeniu tego typu działalności. W ramach warsztatów "Praktyka digitalizacji zasobów muzealnych. Cele, planowanie i realizacja projektów, źródła finansowania" przygotowaliśmy dla Państwa metodologiczny przegląd kluczowych elementów procesu digitalizacyjnego. Pozostawienie długiego czasu na dyskusję pozwoli na bieżąco analizować zgłoszone przez uczestników problemy i zaproponować konkretne ścieżki postępowania.

Digitalizacja nie jest wartością samą w sobie - jej jedyny cel to stworzenie zestawu narzędzi, które mogą zostać wykorzystane przez poszczególne działy każdego muzeum, ułatwiając im realizację statutowych celów danej jednostki. Dlatego program rozpoczniemy od wskazania potencjalnych celów digitalizacji, dopiero one determinują dobór określonych technologii i parametrów. Pokażemy na jakie elementy należy zwracać uwagę, by efekt współczesnych działań był użyteczny także w przyszłości. Przeprowadzenie prostej logicznej konstrukcji od określenia celu, poprzez dobór środków technicznych, przeprowadzenie procesu, zakończone wykorzystaniem w praktyce wytworzonych danych jest kluczem do sukcesu każdego wniosku konkursowego.

Szczegółowy PROGRAM znajduje się na stronie:

http://www.cpi.com.pl/imprezy/2013/pdzm/index.php

Żródło: CPI sp. z o.o.

PRZYKŁADY

Figurka Kybele, warsztat z Amissos, Myrmekion (Bosfor Kimmeryjski), Amissos (Turcja), II w. a.c., ze zbiorów MNW

Elewacja zabytkowej kamienicy w Poznaniu na podstawie skanowania 3D

Koło transmisyjne zębate

Elewacja zabytkowego wiatraka w Rydzynie sporządzona dzięki skanowaniu 3D
AKTUALNOŚCI | FUNDACJA | STATUT I ZARZĄD | SŁOWNIK | STANDARDY | FUNDUSZE I PROJEKTY | KONTAKT