MENU GŁÓWNE

DZIAŁY

WSPIERAJĄ NAS

AKTUALNOŚCI


Europeana Photography


Europejski projekt EuropeanaPhotography ma już dwa lata i powoli dobiega końca, a już wkrótce na portalu Europeana znajdzie się prawie pół miliona fotografii z najlepszych europejskich kolekcji (część jest już udostępniona). Muzea, archiwa, uniwersytety, prywatne firmy i publiczne instytucje z całej Europy (również z Polski), które tworzą projekt EuropeanaPhotography teraz dumnie prezentują wyselekcjonowany zbiór unikatowych fotografii na wystawie All Our Yesterdays.

Projekt EuropeanaPhotography ma na celu zdigitalizowanie i udostepnienie zdjęć ukazujących Europę i jej mieszkańców w latach 1839-1939, czyli przez pierwsze stulecie istnienia fotografii. Pomimo tego, że na portalu nie zabraknie zdjęć sławnych osobistości sztuki, nauki czy polityki oraz dokumentacji ważnych historycznych wydarzeń, wystawa All Our Yesterdays skupia się na życiu zwykłych ludzi. Ludzi, którzy żyli w Europie zupełnie innej od tej, którą znamy, ale dzielących z nami podobne radości, smutki, lęki i marzenia.

Europa przechodząca dynamiczne zmiany zadziwia choćby niezwykle bliską koegzystencją świata rolniczego, wiejskiego ze światem maszyn i przemysłu. Jednym z wielu wynalazków tego czasu, jest fotografia, która od tej pory była już stale obecna w życiu człowieka i mogła udokumentować ten świat ze wszystkimi jego detalami. Dzięki temu dziś możemy zajrzeć przelotnie do świata, który odszedł bezpowrotnie.

Wystawa All Our Yesterdays ma być pewną próbą odtworzenia historii zwykłych ludzi. Dlatego w ramach wystawy powstanie mini stanowisko digitalizacyjne, na którym będzie można zdigitalizować przyniesione przez siebie fotografie (np. rodzinne) i w ten sposób wzbogacić ten zbiór. W końcu historia Europy to również nasza historia.

Uroczyste otwarcie wystawy ma miejsce 11 kwietnia 2014 roku w historycznej scenerii Palazzo Lanfranchi w Pizie. Wystawa zostanie również poszerzona o wersję wirtualną.

Jednym z partnerów w projekcie EuropeanaPhotography jest Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, które na portalu Europeana.eu udostępni 3000 fotografii.

Więcej na: www.earlyphotography.eu

Źródło: NIMOZ

PRZYKŁADY

wirtualna wycieczka po Muzeum Architektury we Wrocławiu

Prosta prezentacja w jednej osi z 24 zdjęć

Oryginał skanowania 2D obrazu na płótnie to wysokiej jakości TIFF (tutaj znacznie zmniejszony do JPEG)

Figura Marii Służebnicy Świątyni, z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, ok. 1491 r., ze zbiorów MNW
AKTUALNOŚCI | FUNDACJA | STATUT I ZARZĄD | SŁOWNIK | STANDARDY | FUNDUSZE I PROJEKTY | KONTAKT